BG
Meer weten? Neem contact op met A.G. Elrod voor advies.
Contact
Emma de Brabander
Labour conditions - universities
universities@hetpnn.nl

In deze sectie leggen we uit wat er gebeurt aan het einde van je contract. Weet je (nog) niet wat voor promovendus je bent? Ga naar deze pagina om erachter te komen!

Werknemer promovendi

Helaas is het eerder regel dan uitzondering dat het afronden van je proefschrift langer duurt dan de duur van je contract. Promovendi met een voltijd aanstelling hebben meestal een vierjarig arbeidscontract bij de universiteit. Echter, veel promovendi hebben meer tijd nodig: onderzoek wijst uit dat de gemiddelde duur ongeveer vijf jaar is. Het feit dat dit vaak voorkomt, kan een reden zijn voor je werkgever om een contractverlenging aan te bieden.

Wie is betrokken bij een aanvraag voor contractverlenging? Het is niet alleen je supervisor die beslist over de verlenging van je contract. Zo’n aanvraag gaat via vele verschillende partijen. Allereerst wordt de aanvraag voor verlenging behandeld door je directe leidinggevende. Het helpt als je je aanvraag voor verlenging al hebt besproken en voorbereid met de belangrijke actoren uit je afdeling, zoals je directe leidinggevenden en universitaire projectmanagers. Zij kunnen worden geraadpleegd in het proces van het beoordelen van je aanvraag. Hierna wordt je aanvraag voorzien van advies door de P&O-adviseur op facultair niveau. Vervolgens wordt de aanvraag voorzien van financieel advies door de controller of financiële medewerker van de faculteit. Tenslotte wordt de aanvraag, samen met alle adviezen, beoordeeld door de directeur bedrijfsvoering van de faculteit.

Als je contract afloopt en niet wordt verlengd, eindigt je formele dienstverband met de universiteit. Als dit gebeurt en je proefschrift nog niet is afgerond, kan dit je in een moeilijke positie brengen. Maar zodra je contract is verlopen, kun je helaas niet langer aanspraak maken op veel van de rechten die je als werknemer had.

Transitievergoeding

Als je contract eindigt op het initiatief van de werkgever, heb je recht op een transitievergoeding. Deze vergoeding is bedoeld om je de mogelijkheid te geven je om te scholen of een eigen bedrijf te starten, hoewel er geen specifieke verwachtingen zijn over hoe de vergoeding moet worden besteed. De transitievergoeding bedraagt 1/3e van je maandloon, vermenigvuldigd met het aantal jaren dat je bij die werkgever hebt gewerkt. De hoogte van de transitievergoeding kan worden berekend met de rekenhulp van de overheid (website in het Nederlands).

Let op: Het aflopen van een tijdelijk contract wordt ook gezien als een vorm van ontslag op initiatief van de werkgever, wat betekent dat promovendi in dienst recht hebben op deze vergoeding. Als je deze niet samen met je laatste salaris ontvangt, moet je contact opnemen met je werkgever om ervoor te zorgen dat de afspraken worden nagekomen.

Je hebt geen recht op deze vergoeding als je zelf ontslag neemt. Bovendien, als je een beëindigingsovereenkomst (ook wel vaststellingsovereenkomst genoemd) ondertekend met je werkgever, maak je afspraken over de vergoeding. In dat geval ontvang je geen transitievergoeding.

Een laatste kanttekening is dat je recht op een transitievergoeding vervalt als je een nieuw contract van de universiteit aangeboden krijgt – ongeacht of je dit accepteert. Hierbij wordt geen rekening gehouden met de proportionaliteit van het nieuwe contract. Technisch gezien kun je een veel kleiner contract of een contract voor een “ongewenste” functie (bijvoorbeeld onder je niveau) aangeboden krijgen, en toch geen transitievergoeding ontvangen. Dit is een groot tekort in de huidige wetgeving, waarmee rekening gehouden moet worden in de volgende onderhandelingen.

OIO promovendi aan UMC’s

Er is een specifieke clausule in de cao-UMC voor promovendi met een oio-contract (onderzoeker in opleiding). Volgens artikel 17.4.4 kent de werkgever een eenmalige bonus toe aan promovendi die hun opleiding hebben afgerond binnen de looptijd van hun arbeidscontract en succesvol hun promotie hebben voltooid binnen de contractduur. De bonus bedraagt € 750,00 bruto. Raadpleeg je promotor of afdeling om te verduidelijken of “afronding” het indienen van je proefschrift betekent of het succesvol verdedigen ervan.

Promovendi niet-in-dienst

Als je promotieonderzoek verricht zonder betaalde aanstelling of via een gast(vrijheids)aanstelling, worden de regelingen omtrent het einde van je (gast-)dienstverband bepaald door het instituut waar je te gast bent. De afronding van het promotietraject is meestal geregeld in het promotiereglement van de universiteit waar je formeel aan promoveert.

Indien je promotieonderzoek gaat verrichten zonder betaalde aanstelling of via een gast(vrijheids)aanstelling, is het slim om aan het begin van je promotietraject afspraken te maken met je begeleiders over onderwerpen als onkosten, declaraties, promotiebonus, en drukkosten van het proefschrift. Maak in ieder geval afspraken over de planning en evaluatie van je promotietraject en de voorwaarden waaronder je je verdediging aan kunt vragen.

Wil je meer weten en werk je bij een UMC? Neem contact op met Martine van der Linde voor advies.

Martine van der Linde

Portfolio arbeidsvoorwaarden – ziekenhuizen

ziekenhuizen@hetpnn.nl

Wil je meer weten, en ben je een buitenpromovendus? Neem contact op met Teebah Abu-Zahra voor advies.

Teebah Abu-Zahra

Arbeidsvoorwaarden – externe, internationale en beurs-promovendi

bibspromovendi@hetpnn.nl

ndervindt u momenteel problemen tijdens uw promotie waarbij u hulp nodig heeft?

De meeste instellingen hebben een aantal contactpunten voor hulp. Dit kompas is ontworpen om u te helpen de juiste ondersteuning te vinden.

In het uitklapmenu kunt u de instelling selecteren waar u promoveert. De routekaart toont u dan de beschikbare contactpunten. In de meeste gevallen is het verstandig om te beginnen bij de contactpunten in uw directe werkomgeving en daarna door te gaan naar hogere niveaus (zoals institutioneel of nationaal).

Onderaan de pagina vindt u enkele voorbeelden van problemen die u kunt tegenkomen en een lijst met beschrijvingen van elk contactpunt.

Uw Eerste Contactpunten

Collega's: Soms kan het al helpen om met uw collega's te praten over het probleem dat u ervaart. Dit zal u helpen de ernst ervan in te schatten en kan u bondgenoten bieden bij het ondernemen van verdere stappen.

Dagelijkse begeleider*: Uw dagelijkse begeleider is vanzelfsprekend het eerste contactpunt voor alle problemen. Hij of zij kan u helpen de volgende stappen te bepalen. Uiteraard voelt u zich misschien niet prettig om alles met uw begeleider te bespreken, of misschien is uw dagelijkse begeleider betrokken bij het probleem. Kijk in deze gevallen naar de andere beschikbare contactpunten.

Promotor of Copromotor*: Vooral in het geval van problemen met uw dagelijkse begeleider, kunt u contact opnemen met uw promotor of een ander lid van het begeleidingsteam en vragen om een een-op-een gesprek. Misschien kunnen zij (tijdelijk) inspringen en u helpen het probleem op te lossen.

Als u een conflict heeft met uw begeleider(s), kunt u ook de PNN routekaart voor conflicten met promotiebegeleiders raadplegen.

*Let op dat uw jaarlijkse beoordelingsgesprek met uw begeleidingsteam een goede gelegenheid is om problemen of suggesties voor verbetering aan te kaarten.

Institutional Level

Faculty / Department / Graduate School Level

Institutional Level

Faculty / Department / Graduate School Level

Nationale Contactpunten

Vakbonden: Organisaties die de belangen van academisch personeel behartigen en ondersteuning bieden bij arbeidsgerelateerde zaken, rechten en eerlijke behandeling.

NWO Loket Wetenschappelijke Integriteit: Een gespecialiseerd loket dat zich richt op zorgen over wetenschappelijke integriteit in projecten die verband houden met of gefinancierd worden door de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO).

Landelijk Orgaan Wetenschappelijke Integriteit (LOWI): Een onafhankelijk orgaan dat klachten met betrekking tot wetenschappelijke integriteit behandelt en een platform biedt voor een eerlijk onderzoek. Als u van mening bent dat de lokale wetenschappelijke integriteitscommissie van uw instelling een zaak niet correct heeft afgehandeld, kan het LOWI het volgende contactpunt zijn.

Politieaangifte doen: In gevallen van een strafbaar feit kunt u overwegen contact op te nemen met de lokale politie om incidenten te melden en hulp te zoeken.

Voorbeelden

Weet u niet zeker voor wat voor soort problemen u hulp kunt zoeken? U kunt hier enkele voorbeelden bekijken, maar onthoud dat, hoe groot of klein u uw probleem ook vindt, u altijd om hulp kunt vragen.
Werkdruk en Tijdmanagement
Persoonlijk Welzijn
Begeleiding en Mentorschap
Werkplekomgeving
Carrière en Toekomstzorgen

Beschrijvingen

Hier zijn enkele beschrijvingen van elk contactpunt:
Facultaire Promovendiraad
Graduate School
Decaan van de Faculteit
Promovendus Mentor op Faculteits-/Departementsniveau
Promovendiorganisatie
Bedrijfsarts
Promovendus Psycholoog / Vertrouwenspersoon
HR-adviseur
Adviseur / Commissie Wetenschappelijke Integriteit
Vertrouwenspersoon
Deel deze pagina